Parisa Liljestrand ny kulturminister

2022-10-18 | artiklar

 

Från uppdraget som kommunstyrelsens ordförande i Vallentuna till Regeringskansliet som kulturminister – och utan tidigare erfarenhet av kulturpolitik.
– Inom kulturpolitiken har jag idag inga erfarenheter däremot har jag erfarenhet av kulturpolitik på kommunnivå och även förstås i min yrkeskarriär, jag är ju litteraturvetare i grund och botten och utbildad lärare i svenska och religionskunskap, var en upprepande kommentar från Parisa Liljestrand, nyutnämnt statsråd för kulturdepartementet.

Det nya statsrådet är ett okänt och oprövat namn inom de sakområden hon ska ansvara för. Hennes erfarenhet av mediefrågor lyser med sin frånvaro. Samtidigt ligger stora mediepolitiska frågor på bordet vilka ska avgöras under mandatperioden:

*Ett nytt sändningstillstånd för public serviceföretagen Sveriges Radio, Sveriges Television och Utbildningsradion ska tas fram.
*Mats Svegfors presenterade före sommaren sin mediestödsutredning där det föreslås en ny ordning för det framtida stödet till dagspressen.
*EU-kommissionens förslag European Media Freedom Act, som till delar utmanar den svenska medieregleringen, kommer att hårdmanglas under den tid 2023 då Sverige har ordförandeklubban i EU-kommissionen.

Dela gärna inlägget!

Observera att artikeln ej är uppdaterad efter publiceringsdatum

Fler artiklar i samma kategori:

Integritetspolicy - allmän

Utgivarna.se använder sig av cookies så att vi kan ge dig den bästa upplevelsen av att besöka vår webbplats. Informationen från cookies sparas i din webbläsare och gör så att vi lättare kan identifiera dig när du besöker vår webbplats igen. Vi samlar även information för att se vilka texter och artiklar som är populärast. För att läsa vår kompletta integritetspolicy tryck här!