De medier som samverkar i den publicistiska organisationen Utgivarna – Sveriges Television, Sveriges Radio, Utbildningsradion, TV 4, Tidningsutgivarna (TU) och Sveriges Tidskrifter – lanserar idag en film som uppmanar de israeliska myndigheterna att tillåta internationella journalister tillträde till Gaza.
Filmen, som berättas av den erfarne TV 4-journalisten Rolf Porseryd och är producerad av engelska BBC, använder kända nyhetsbilder för att belysa vikten av oberoende journalistik under avgörande ögonblick i den moderna historien.
James Savage, ordförande för Utgivarna, säger:
– Den 7 oktober 2023 bevittnade världen Hamas’ grymheter. Sedan dess har ett krig rasat i Gaza, men internationella journalister tillåts inte komma in. Vi måste nu få tillträde till Gaza. För att arbeta sida vid sida med lokala journalister, så att vi tillsammans kan förmedla sanningen till världen.
Oberoende internationella journalister tillåts för närvarande inte tillträde till Gaza, men den aktuella fredsplanen mellan Israel och Hamas gör det ännu mer angeläget att låta journalister dokumentera händelserna där utan ytterligare fördröjningar.
Mer info:
James Savage, ordförande Utgivarna
james.savage@thelocal.com
+46708593346
Stefan Eklund
VD Utgivarna
stefan.eklund@utgivarna.se
+46703887732












