Pressfrihetens dag – 3 maj

2018-05-03 | artiklar, VD's ord

I dag firar vi Pressfrihetens dag. Och i Sverige kan vi verkligen fira. Enligt Reportrar utan gränsers pressfrihetsindex ligger Norge etta och Sverige på andra plats. Du hittar hela listan interaktivt och snyggt presenterad i kartform här: Pressfrihetskartan

Värre ser det ut i länder som Nordkorea, Eritrea och Turkmenistan, som är de tre länder som ligger sämst till i listan. Hela listan visar på en ökad fientlighet mot medier och journalister runt om i världen.

Fyra av de fem länder som tappar mest i årets ranking ligger I Europa: Malta (ner 18 platser till 65:e), Tjeckien (ner 11 platser till 34:e), Serbien (ner 10 platser till 76:e) och Slovakien (ner 10 platser till 27:e). Europa, som tidigare alltid varit en bastion för pressfrihet, är den världsdel där utvecklingen går snabbast nedåt, jämfört med andra regioner i världen.

Aldrig tidigare har det funnits lika många “svarta länder”, alltså länder på listan med allvarliga problem och en i princip icke-existerande pressfrihet, på kartan som nu. Irak är det senaste tillskottet.
Ökat inflytande för länder auktoritära länder i global media. Putins Ryssland (plats 148) och Xis Kina (plats 176) exporterar sina ideologier genom metodiskt användande av media.

Dela gärna inlägget!

Observera att artikeln ej är uppdaterad efter publiceringsdatum

Fler artiklar i samma kategori:

Från Utgivarna

Facebooks bluffannonser

Bluffannonser på Facebook blir allt vanligare. I den här artikeln går vi igenom hur du ska agera om du ser en misstänkt annons – eller om du själv har blivit utsatt. Klicka här för att komma dit.

Öppenhet

Offentlighetsprincipen handlar om att ge allmänheten insyn i offentliga verksamheter. Du kan söka mer information på Allmän Handling. Klicka här för att komma dit.